Haberler

İnşaat Sektörü, Yabancılara Konut Satışı İznini Bekliyor

4 Kasım 2014
İnşaat Sektörü, Yabancılara Konut Satışı İznini Bekliyor

İMSAD'ın raporuna göre, konut satışlarında 3. çeyrekte tüketici talebi hız keserken, yabancılara konut satışı izninin çıkmasıyla satışlarda bir sıçrama yaşanabilir.
İSTANBUL - İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneğinin (İMSAD) raporunda, sektörün, yabancılara konut satışı izniyle sıçrama yapabileceği belirtildi.
İnşaat sektörü büyüme rakamları, yapı ruhsatları, kullanım izinleri, konut satışları ve inşaat malzemesi sektörüne ilişkin dış ticaret verilerinin ele alındığı İMSAD'ın 2011 yılı son aylık inşaat sektörü değerlendirme raporunda, bu dönemde inşaat sektörünün büyüme hızında yavaşlama yaşansa da çift haneli gelişimin devam ettiği, sektörde üçüncü çeyrekte kaydedilen büyümenin yüzde 10,6 olarak gerçekleştiği kaydedildi.

Mevsimsellik ve baz etkisinin bir sonucu olarak geçen dönemlere göre daha sınırlı bir gelişim gösteren sektörde çift haneli büyümenin sürmesinin olumlu bir gelişme olduğu ifade edilen raporda, "Bunda sektörün kaynaklarını akılcı kullanarak mevcut projeleri sonuçlandırmaya odaklanması etkili olmuştur. İnşaat sektörünün büyüklüğünde ise çeyreklik bazda cari fiyatlarla dikkati çektiğimiz 10 milyar liranın artık çok geride kaldığı görülmektedir. 3. çeyrekte sektörün büyüklüğü 15,03 milyar lira düzeyinde oluşmuştur" denildi.

Konut alırken en önemli kriter hangisi?

4 Kasım 2014
Konut alırken en önemli kriter hangisi?

ERA Türkiye Franchise Geliştirme ve Satış Direktörü Kadir Tümen, konut ve ticari ünite satın almak isteyen yatırımcıların dikkat ettiği kriterleri sıraladı. Tümen’e göre konut satın almak isteyenler öncelikli olarak toplu ulaşım koşullarını inceliyor ve sonrasında ödeme koşullarını dikkate alıyor.
 
Türkiye’nin ekonomik büyümesinde lokomotif sektör olarak kabul edilen inşaat sektörü aralıksız büyümesini sürdürüyor. 115 bin 786 konutun satıldığı Eylül ayında tüm zamanların satış adedi rekoru kırıldı. Bu rakam 1 yıl öncesinde 102 bin 280 olarak hesaplanmıştı.Peki, insanlar konut satın alırken nelere dikkat ediyor? ERA Türkiye Franchise Geliştirme ve Satış Direktörü Kadir Tümen’e göre ev satın almak isteyenler için ödeme koşulları ve ulaşım büyük önem arz ediyor.

Taşa Toprağa Yatıran % 30 Kazanç Sağladı.

4 Kasım 2014
Taşa Toprağa Yatıran % 30 Kazanç Sağladı.

Borsada işlem gören 169 şirket 3’üncü çeyrek bilançosunu açıkladı. Bankacılık sektörünün kârı gerilerken taş ve toprak sektöründeki artışın yüzde 30’un da üzerinde olduğu görüldü.

Şirketler üçüncü çeyrek bilançolarını açıklamayı sürdürüyor. Geçtiğimiz cuma gününe kadar borsada işlem gören 438 şirketten 169’u mali tablolarını açıkladı. Bu sayı borsada bulunan toplam şirketlerin yüzde 39’una denk geliyor. Ancak, mevcut göstergeler sektörlerin ve firmaların genel durumuna ilişkin ilk tabloyu ortaya koydu. Verilere göre taş ve toprak sektörü öne çıkıyor. Zira üçüncü çeyrek bilançolarına göre 169 borsa şirketinden sadece 10’u satışlarını ve kârını yüzde 30’un üzerinde artırabildi. Bunlardan 5’i yani yarısı taş ve toprak sektörüne dahil bulunuyor.